2013 Lake Samish Salmon Row Results

FOR RESULTS BY CATEGORY, CLICK THE LINK ON THE RIGHT!

PLACE
OVERALL
RACERSTIMECATEGORYAGE
1 Peter Hirtle, Conal Groom 0:44:03.107 Rowing Flatwater Racing Shell 2x Men 50
2 DJ, Don Kiesling 0:44:48.793 High Performance Kayak 2x Men 34
3 Greg Barton, Tracy Landboe 0:44:49.279 High Performance Kayak 2x Mixed 53
4 Malcolm Fletcher, Jon Moss, Gary Commiford, Stephen Lawson 0:45:37.778 Rowing Flatwater Racing Shell 4x Men 58
5 Eric Moll, Ludovit Tatos 0:45:51.951 High Performance Kayak 2x Men 46
6 Juraj Osusky, Kleeeek 0:46:06.724 High Performance Kayak 2x Men 37
7 Sam McVeety 0:46:07.053 Rowing Flatwater Racing Shell 1x Men 27
8 Jackson Reed 0:47:03.826 Rowing Flatwater Racing Shell 1x Men 20
9 Heather Nelson, Brandon Nelson 0:47:49.318 High Performance Kayak 2x Mixed 41
10 Pete Wells, Erik Wermus 0:47:50.291 High Performance Kayak 2x Men 53
11 Bob Maki, Richard Ramsey 0:48:02.612 Rowing Flatwater Racing Shell 2x Men 55
12 Sam Goertz 0:48:14.05 Rowing Flatwater Racing Shell 1x Men 40
13 Lindsay Meyer 0:48:19.075 Rowing Flatwater Racing Shell 1x Women 25
14 Gwyn Howat, Bill Erkelens 0:49:03.737 Rowing Flatwater Racing Shell 2x Mixed 58
15 Fleming Brainerd, Wendy Clark 0:49:08.943 Rowing Flatwater Racing Shell 2x Mixed 45.5
16 kathleen petereit, gareth tudor-jones 0:49:15.689 High Performance Kayak 2x Mixed 47
17 Emily Gade 0:49:42.066 Rowing Flatwater Racing Shell 1x Women 29
18 Jeff Knakal, Theresa Knakal 0:49:58.896 Rowing Flatwater Racing Shell 2x Mixed 52
19 Shane Martin 0:50:03.369 High Performance Kayak Men 39
20 Andy Osborn, Danielle Burnett, Raina Clark, Renee Caldwell, 0:50:04.762 Rowing Flatwater Racing Shell 4+ Mixed  
21 JT Shultz 0:50:32.41 Rowing Flatwater Racing Shell 1x Men 15
22 Rachel Alexander, Kari Page 0:50:48.247 Rowing Flatwater Racing Shell 2x Women 54
23 Jen Huffman 0:51:11.773 Rowing Flatwater Racing Shell 1x Women 43
24 Larry Goolsby, Steve Scoggins 0:51:15.206 High Performance Kayak 2x Men 48
25 Ben McIsaac 0:51:39.016 Rowing Flatwater Racing Shell 1x Men 52
26 Chris Dobrovolny 0:52:02.371 High Performance Kayak Men 47
27 Paul Clement 0:52:04.833 High Performance Kayak Men 48
28 Peter Marcus 0:52:05.464 High Performance Kayak Master Men 53
29 Norman Tan 0:52:07.254 High Performance Kayak Men 29
30 Kim Cantrell 0:52:12.209 High Performance Kayak Master Men 54
31 Marc Whitlock 0:52:21.393 High Performance Kayak Veteran Men 60
32 Kevin Olney 0:52:39.431 High Performance Kayak Men 36
33 Michael Medler 0:52:41.003 High Performance Kayak Master Men 50
34 Simon Brownlie 0:52:47.944 High Performance Kayak Master Men 51
35 Rick Lingbloom, Reivers Dustin 0:52:52.299 High Performance Kayak 2x Men 61
36 ELana Ecker, Debbie Arthur 0:52:58.108 High Performance Kayak 2x Women 42
37 Dean Bumstead 0:53:25.566 High Performance Kayak Veteran Men 60
38 Howard Lee, Amanda Lee 0:53:26.707 Open Water III 2x Mixed 36
39 Duncan Howat 0:54:08.655 High Performance Kayak Veteran Men 69
40 Jim Schulz 0:54:10.17 High Performance Kayak Master Men 56
41 Riley MacAuly 0:54:14.316 Rowing Flatwater Racing Shell 1x Women 18
42 michael dee 0:54:41.512 High Performance Kayak Master Men 53
43 Gail Wasilewski, Michael Sheedy, Krista Johnson, Mary Davis, Jane Sloane, Allison Williams, Kate Baehr, Nicole Samuelson, Dot Nichols 0:54:48.257 Rowing Flatwater Racing Shell 8+ Mixed  
44 Tidas Dixon, Harrison Holmes, Savanna Balfour, Ian Roth, Derek Smith, Kate Rose, Emma Lunny, Mataya Siemion, Mallory Langen 0:54:55.428 Rowing Flatwater Racing Shell 8+ Mixed  
45 Brian Page, Trista Bilmer 0:55:07.738 High Performance Kayak 2x Mixed 40
46 Nicholas Cryder 0:55:08.462 Fast Sea Kayak Men 36
47 Paul Crivell 0:55:11.008 High Performance Kayak Master Men 51
48 Mike Gregory 0:55:38.841 High Performance Kayak Veteran Men 64
49 Larry Bussinger 0:55:39.838 High Performance Kayak Veteran Men 64
50 Greg Bawden 0:55:57.946 High Performance Kayak Master Men 51
51 Kat Runyon, Janna Gross 0:56:01.422 Rowing Flatwater Racing Shell 2x Women 57
52 JD Davies 0:56:34.3 High Performance Kayak Master Men 54
53 Jeff Davis 0:57:10.746 Open Water III 1x Men 59
54 Rainer Straka 0:57:25.223 Open Water III 1x Men 52
55 Matt Stodola, Geoff Stodola 0:57:27.369 Double Marathon Canoe Men 44
56 Bill Jaquette 0:57:34.001 Open Water III 1x Men 71
57 Eric Broberg 0:57:49.536 Open Water II 1x Men 50
58 Ken Katz 0:58:13.781 Fast Sea Kayak Men 60
59 Alan Lipp 0:58:23.198 Outrigger Canoe 1x Men 52
60 Michael Lee, Ted Scherrer 0:58:29.201 Double Marathon Canoe Men 53
61 Tom Halsted 0:58:31.473 High Performance Kayak Master Men 56
62 Roger Lamb 0:58:34.084 High Performance Kayak Master Men 59
63 Howard Wright 0:59:06.404 High Performance Kayak Men 47
64 Kent Barber 0:59:13.545 High Performance Kayak Veteran Men 61
65 Char waller 0:59:20.055 High Performance Kayak Women 53
66 Sean Stimac 1:00:13.26 High Performance Kayak Men 36
67 Tiger Man Romo 1:00:17.777 Outrigger Canoe 1x Men 43
68 Dennis Mowry 1:01:16.58 High Performance Kayak Veteran Men 61
69 Emma Brainerd 1:01:42.047 Rowing Flatwater Racing Shell 1x Women 15
70 Kelly Lockhart 1:01:45.508 Open Water I 1x Women 42
71 Greg Dutton 1:02:08.417 High Performance Kayak Master Men 52
72 Ben Hayes, Sarah Hill, Katie Huffman, Griffin Holmes, Elsa Blythe 1:02:45.081 Rowing Flatwater Racing Shell 4+ Mixed  
73 Jill Komoto, Kim Reeves 1:02:47.676 Outrigger Canoe 2x Women 50
74 Rocky Lam 1:03:05.875 Outrigger Canoe 1x Men 59
75 Eric Gerstl, Nora Gerstl 1:03:36.115 Outrigger Canoe 2x Mixed 45/8
76 Dan Stimac 1:03:37.685 High Performance Kayak Veteran Men 62
77 Susan Bennerstrom, David Scherrer 1:03:44.655 Double Marathon Canoe Mixed 63
78 Marshall Seaman 1:04:15.095 High Performance Kayak Master Men 58
79 Dean Williams 1:04:28.065 Outrigger Canoe 1x Men 22
80 Matt Treat 1:04:31.34 Outrigger Canoe 1x Men 56
81 Michael Lampi 1:04:36.432 Pedal Trimaran 56
82 Linas Antanavicius 1:04:54.518 Sea Kayak Men 41
83 Phil Helms 1:05:27.302 High Performance Kayak Men 46
84 Charlie Brown 1:06:11.15 High Performance Kayak Veteran Men 62
85 Allison Veishlow 1:06:59.913 High Performance Kayak Women 51
86 Mary Neary, Robin Rigdon 1:08:15.509 Rowing Flatwater Racing Shell 2x Women 54
87 Shane Baker 1:09:20.017 Outrigger Canoe 1x Men 65
88 Brian Flannelly 1:10:29.655 Outrigger Canoe 1x Men 56
89 Leo Rogers 1:11:04.585 Sea Kayak Men 59
90 Mike Hammer 1:11:42.845 Stand Up Paddleboard 51
91 Liz Graf-Brennen, Gerrie Hashisaki 1:11:46.3 Fast Sea Kayak 2x Women 66
92 Chris Johnston, Judi Johnston 1:11:59.633 Open Water III 2x Mixed  
93 V. Sandy Gilliard 1:12:44.667 Fast Sea Kayak Women 66
94 Jackie Caplan-Auerbach 1:13:25.081 Outrigger Canoe 1x Women 46
95 Dean Williams, Zackary Williams 1:13:33.833 Native 2x War Canoe 52
96 Jim Laurel, Phil Eley, Torgy Torgersen, Kieth Wiege, 1:14:56.99 Whitehall design gig 4 + cox 71
97 Morgan Brunstrom 1:15:00.429 Single Marathon Canoe Men 66
98 Callie Johnston, Matt Jackson 1:15:28.099 Open Water II 2x Mixed 25
99 Susan DeBari 1:15:30.412 Outrigger Canoe 1x Women 51
100 Riley O Brien 1:15:31.039 Open Water II 1x Men 58
101 Joe Wermus 1:16:35.708 Sea Kayak Men 72
102 Delanie Gilda, Greg Gilda 1:17:24.205 Sea Kayak 2x Mixed 26
103 Patricia Perry, Miguel Perry 1:17:55.185 Recreational Canoe Mixed 52
104 Monica Beard 1:21:59.96 Rowing Flatwater Racing Shell 1x Women 25
105 Vadim Kin 1:24:17.435 Paracanoe 50
106 Phillip Sonny Hunter 1:27:50.635 Native 1x War Canoe 50
107 Robin Pestarino, Evy Gallegos, Vicki Stausch, Christine Mathes, 1:29:31.569 wooden wherry 55.8
108 Greg Bowlin 1:35:52.644 Open Water I 1x Men 54