2012 LAKE SAMISH SALMON ROW AND PADDLE
PLACE
OVERALL
NAMETIMECATEGORYAGE
1 Hans Struzyna 0:42:08.04 Rowing Flatwater Racing 1x Men 21
2 Nick Trojan 0:42:35.41 Rowing Flatwater Racing 1x Men 21
3 Seth Weil 0:43:43.56 Rowing Flatwater Racing 1x Men 25
4 Austin Nichols 0:43:53.85 Rowing Flatwater Racing 1x Men 28
5 Kieran O Sullivan 0:44:45.94 Rowing Flatwater Racing 1x Men 17
6 Jim Dahl 0:44:54.74 Rowing Flatwater Racing 1x Men  
7 James Lai, John Mark Hopkins 0:45:06.05 Rowing Flatwater Racing 2x Men 17
8 Aidan Hennesy 0:45:08.82 Rowing Flatwater Racing 1x Men 22
9 Matt Biery, Nancy Biery 0:45:58.1 Rowing Flatwater Racing 2x Mixed  
10 Ludovit Tatos, Peter Turcan 0:46:12.48 High Performance Kayak 2x Men  
11 Gabe Newton 0:46:44.28 High Performance Kayak Men 35
12 Pete Wells, Eric Wermus 0:46:51.03 High Performance Kayak 2x Men 50
13 Morgan Taylor 0:46:57.8 Rowing Flatwater Racing 1x Men 16
14 Tyler Peterson 0:47:23.03 Open Water II 1x Men 35
15 Dave Deschenes 0:47:34.35 Open Water III 1x Men 39
16 Kathleen Petereit, Gareth Tudor-Jones 0:47:37.88 High Performance Kayak 2x Mixed  
17 Alyssa Oldroyd, Haley Sykes 0:47:56.71 Rowing Flatwater Racing 2x Women 17
18 David Jacobson 0:48:13.55 High Performance Kayak Men 33
19 Don Kiesling 0:48:15.25 High Performance Kayak Men 38
20 Elmo Hahn 0:48:19.9 Rowing Flatwater Racing 1x Men 16
21 Brandon Nelson 0:48:36.17 High Performance Kayak Men  
22 Shane Martin 0:49:56.2 High Performance Kayak Men 38
23 Carter Kiesau 0:49:57.67 Open Water II 1x Men  
24 Larry Goolsby, Shaun Sullivan 0:50:00.28 High Performance Kayak 2x Men 57
25 Warren Bruce 0:50:17.95 High Performance Kayak Master Men 56
26 Peter Marcus 0:50:18.72 High Performance Kayak Master Men 52
27 Jeff Knakal 0:50:20.25 Rowing Flatwater Racing Shell 1x Men 52
28 Jennifer Huffman 0:50:41.37 Rowing Flatwater Racing 1x Women 41
29 Juraj Osusky 0:50:48.94 High Performance Kayak Men 36
30 Chris Dobrovolny 0:51:03.84 High Performance Kayak Men 46
31 Larry Bussinger, Rick Lingbloom 0:51:11.66 High Performance Kayak Veteran Men 63
32 E'Lana Ecker, Debbie Arthur 0:51:15.31 High Performance Kayak 2x Mixed 43
33 Kim Cantrell 0:51:17.66 High Performance Kayak Master Men 53
34 Ben McIssac 0:51:30.95 Rowing Flatwater Racing Shell 1x Men 51
35 Dawn Ens, Leigh Holyoak 0:51:33.39 Rowing Flatwater Racing 2x Women 57
36 Gabe Starbuck, Alan Lipp 0:51:45.74 Outrigger Canoe 2x Men 44
37 Abigail Ernst 0:51:49.52 Rowing Flatwater Racing 1x Women 17
38 Kevin Olney 0:51:59.96 High Performance Kayak Men 35
39 Brian Page, Trista Bilmer 0:52:04.52 High Performance Kayak 2x Mixed 40
40 Eric Grossman 0:52:55.28 High Performance Kayak Men 47
41 Ellen Taylor 0:52:57.66 Rowing Flatwater Racing 1x Women 17
42 Duncan Howat 0:53:04.26 High Performance Kayak Veteran Men 67
43 Jeff Davis 0:53:05.55 Open Water III 1x Men 58
44 Reivers Dustin 0:53:06.52 High Performance Kayak Veteran Men 61
45 Heather Nelson 0:53:07.59 High Performance Kayak Women  
46 Paul Hansen 0:53:14.12 High Performance Kayak Master Men 51
47 Kat Runyon, Janna Gross 0:53:25.77 Rowing Flatwater Racing 2x Women 55
48 Kate Baehr, Kristin Lunderville, Danielle Burnett,
Keith Winvick,
0:53:32.12 Rowing Flatwater Racing 4+ Mixed  
49 Dean Bumstead, Devon Bumstead 0:53:46.06 High Performance Kayak 2x Men  
50 Michael Medler 0:53:50.82 High Performance Kayak Men 49
51 John Rybczyk 0:53:53.68 High Performance Kayak Master Men 52
52 Bill Jaquette 0:53:54.39 Open Water III 1x Men 70
53 Greg Bawden 0:53:56.14 High Performance Kayak Master Men 50
54 Rainer Straka 0:53:57.43 Open Water III 1x Men 51
55 Mataya Siemion, Emma Bennett, Derek Smith,
Wyatt Hall, Sarah Hill, Cory B, Griffin Holmes,
James Wheeler, Logan Sitkin
0:54:08.68 Rowing Flatwater Racing 8+ Juniors  
56 John George 0:54:08.87 High Performance Kayak Men 47
57 Mike Greory, Julie Whitacre 0:54:11.38 High Performance Kayak 2x Mixed 52
58 Theresa Batty 0:54:12.6 Open Water II 1x Women 51
59 Mary Davis, John Schick, Jane Sloan, Anna Carey,
Nicole Samuelson, Dick McClenahan,
Tom Weatherby, Susan Hirst, Maeghan Callegari
0:54:21.58 Rowing Flatwater Racing 8+ Mixed  
60 Ken Katz 0:54:24.26 High Performance Kayak Master Men 59
61 Paul Crivell 0:54:24.88 High Performance Kayak Master Men 50
62 Michael Dee 0:54:26.88 High Performance Kayak Master Men 52
63 Sarah Pearl, Barb Dahn, Linda Desrosiers,
Anne Seeley, Kathy Maher (coxswain)
0:55:34.34 Rowing Flatwater Racing 4+ Women 61
64 Paul Fredricks, Damian Moss, Cherie Patrick,
Liberty Sponek, Susan Messer, Sheila Vicic,
Patsy Goodhope, Gail Wasilewski, Mikki
0:55:50.12 Rowing Flatwater Racing 8+ Mixed  
65 Skip Johnson, Kim George 0:56:01 Outrigger Canoe 2x Mixed 56
66 Roger Lamb 0:56:13.72 High Performance Kayak Veteran Men 65
67 Chris Johnston, Callie Johnston 0:56:25.47 Open Water III 1x Mixed 41
68 Sean Gibson 0:56:41.83 High Performance Kayak Men 41
69 Sandra Dombro, Barbara Emel,
Catherine Morrow, Barbara Shane, Karen Campbell
0:56:45.11 Rowing Flatwater Racing 4+ Women 61
70 Thomas Davies 0:56:45.86 High Performance Kayak Master Men 59
71 Douglas Peele 0:56:49.81 Fast Sea Kayak Men 61
72 Brian Boatman, Sandra Boatman 0:57:00.6 Outrigger Canoe 2x Mixed  
73 Michael Lee, Ted Scherrer 0:57:14.75 Double Marathon Canoe Men 42
74 Matt Stodola, Geoff Stodola 0:57:15.21 Double Marathon Canoe Men 44
75 Chrystopher Hansen 0:57:54.81 Open Water II 1x Men 57
76 Patricia Perry 0:58:01.88 Rowing Flatwater Racing 1x Women 49
77 Linda Warren 0:58:41.82 High Performance Kayak Women 41
78 Gary Cassulis 0:59:00.17 High Performance Kayak Men 51
79 Frank Gentile 0:59:24.77 Open Water II 1x Men 59
80 Tiger Man Romo 0:59:25.21 Outrigger Canoe 1x Men 42
81 Dean Patrick 0:59:32.19 High Performance Kayak Men 16
82 Sean Stimac 0:59:50.5 High Performance Kayak Men 35
83 Dan Moseley 1:00:11.01 Outrigger Canoe 1x Men 36
84 David Scherrer, Susan Bennerstrom 1:00:17.33 Double Marathon Canoe Mixed 61
85 Jill Komoto, Kim Reeves 1:00:18.1 Outrigger Canoe 2x Women  
86 Greg Gilda 1:00:48.3 High Performance Kayak Men 46
87 Vanessa Haycock 1:00:50.66 High Performance Kayak Women 44
88 Matt Treat 1:00:55.55 Outrigger Canoe 1x Men 55
89 Eric Gerstl, Nora Gerstl 1:01:51.21 Outrigger Canoe 2x Mixed 26
90 Thom Prichard, Joan Bachleda 1:01:54.26 Double Marathon Canoe Mixed  
91 Eric Paige 1:02:29 High Performance Kayak Men 44
92 Michael Lampi 1:02:32.93 Pedal Trimaran 55
93 Dan Stimac 1:02:36.6 High Performance Kayak Veteran Men 61
94 Will Hays 1:02:58.69 High Performance Kayak Men 34
95 Michele Anderson 1:03:47.58 Outrigger Canoe 1x Women 40
96 Dean L Williams 1:03:51.54 Outrigger Canoe 1x Men 21
97 Arne Denny 1:03:57.36 Open Water III 1x Men 60
98 V. "sandy" Gilliard, Gerrie Hashisaki 1:04:12.51 Fast Sea Kayak 2x Women  
99 Shane Baker 1:04:39.31 Outrigger Canoe 1x Men 64
100 Tom Cartmill 1:04:54.23 Sea Kayak Men 59
101 Linas Antanavicius 1:05:22.01 Sea Kayak Men 40
102 Doug Asbe, Shek Aven 1:05:43.3 Double Marathon Canoe Men 44
103 Peter Hirtle 1:06:25.23 Outrigger Canoe 1x Men 60
104 Mike Berry 1:07:23.15 Fast Sea Kayak Men 67
105 Eric Moll, Amanda Moll, Hana Moll 1:07:29.87 Sea Kayak 3x Mixed  
106 Brian Flannelly 1:07:38.03 Outrigger Canoe 1x Men 55
107 Dan Baharav, Chelsea Adams 1:07:39.37 High Performance Kayak 2x Mixed  
108 Steve Scoggins 1:07:54.33 Fast Sea Kayak Men 38
109 Gen Matsui 1:08:44.94 Single Marathon Canoe Men  
110 Joe Wermus 1:09:15.89 Sea Kayak Veteran Men 71
111 Diana Pinney, Seth Lunde 1:09:36.28 Sea Kayak 2x Mixed 28
112 Leo Rogers 1:10:13.77 Sea Kayak Men 58
113 Scott Odell 1:10:28.28 High Performance Kayak Men 43
114 Morgan Brunstrom 1:12:41.99 Single Marathon Canoe Men 65
115 steve bennett 1:13:22.29 Single Marathon Canoe Men 65
116 Debbie Natelson 1:13:59.14 Sea Kayak Women 53
117 Tom Borst 1:14:33.88 Sea Kayak Men 57
118 Phillip Sonny Hunter 1:14:44.25 Native Racing Canoe 49
119 David Willett 1:16:25.68 Sea Kayak Veteran Men 63
120 Brian Smart 1:16:38 Stand Up Paddleboard 46
121 Amy Hammer 1:18:31.03 Sea Kayak Women 49
122 Vadim Kin 1:20:20.02 Paracanoe 49
123 Paul La Pointe 1:20:32.61 Sea Kayak Veteran Men 60
124 Dean Williams Sr 1:23:17.53 Rec Canoe 51